قصه‌های ازوپ: حقِ پناه || مشکلات را به فرصت تبدیل کنید!

قصه‌ها و افسانه‌های آموزنده ازوپ یونانی

حقِ پناه

نگارش: اس اِی هندفورد / ترجمه: حسین ابراهیمی

جداکننده متنz

به نام خدا

روزی که داروَش* پا به جهان گذاشت، پرستو، خطری که پرندگان را تهدید می‌کرد به آن‌ها گوشزد کرد. او همه آن‌ها را گرد هم جمع کرد و از آن‌ها خواست تا اگر ممکن است این گیاه را از دور تنۀ درختان بلوط بکنند و دور بیندازند؛ اما اگر قادر به چنین کاری نیستند، بهتر است به لطف انسان امیدوار باشند و از او بخواهند از چسب این گیاه برای به دام انداختن آن‌ها استفاده نکند. ازآنجاکه پرندگان دیگر، پرستو را دست انداختند و او را یاوه‌سرا نامیدند، پرستو نیز نزد انسان‌ها رفت و از آن‌ها یاری خواست. آن‌ها نیز به جهت دوراندیشیِ پرستو، به او خوشامد گفتند و از او خواستند با آن‌ها زندگی کند؛ بنابراین درحالی‌که انسان‌ها پرندگان دیگر را شکار می‌کنند و می‌خورند، پرستو در پناه انسان‌ها به آسودگی زندگی می‌کند و بی‌آنکه هراسی از آن‌ها داشته باشد حتی در خانه‌هایشان نیز لانه می‌سازد.

آنان که خطر را پیش‌بینی کنند بختِ دوری از آن را نیز دارند.

___________

  • دارواش، کشمش گاو ، مويزك عسلی ، به عربی دبق ، نوعی گیاهی انگل است که روی درختان می روید و از شیرۀ آنها استفاده می کند؛ اما برای درختان مضر نیست. برگرفته از: golestanemoj.ir


لینک کوتاه مطلب : https://www.epubfa.ir/?p=30469

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت تخصصی قصه و داستان کودکان و نوجوانان - در ایپاب‌فا می‌توانید صدها داستان کودک، قصه کودک، داستان کوتاه و سایر مطالب مرتبط با ادبیات کودک و نوجوان را مطالعه کنید.