قالب وردپرس افزونه وردپرس
یوزبیت
خانه / داستان های بحارالانوار / امیرالمؤمنین علی علیه السلام و مردم زمانه
یوزبیت

امیرالمؤمنین علی علیه السلام و مردم زمانه

امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمود: بدانید که شما در زمانی زندگی می کنید که گویندگان حق کم هستند. زبان از صدق و راستگویی ناتوان است و یاوران حق خوار و ذلیل هستند. مردم این زمانه غرق در گناه و سرکشی هستند. جوان ایشان بداخلاق و حیله گر است. پیرمردِ سفید مویش، گناه کار است. و دانشمندش منافق است. قاری قرآنش ریاکار است. کوچک ایشان بزرگان خود را احترام نمی کند و ثروتمندش تهی دستان را سرپرستی نمی کند.

پروردگارا! بر محمّد صلی الله علیه و آله، بنده و فرستاده ات و خاندان پاکش رحمت فرست و آنان را با بهترین درودهای خود برتری بخش.

خداوندا! پدر و مادر مرا، گرامی دار، به آنان احسان کن و برتری ده و دانستن آن چه درباره ایشان واجب است به من الهام فرما. سپس مرا به آن چه الهام می نمایی و بینا می سازی توفیق ده. ای بخشنده ترین بخشندگان.

خدایا، مرا چنان گردان که از پدر و مادر همچون پادشاه اطاعت کنم و با ایشان خوش رفتاری نمایم همچون خوش رفتاری مادری مهربان، و فرمانبری از آنان را در نظرم خوش و گوارا گردان.

صدایم را در برابر ایشان آهسته، سخنم را خوشایند، خُلق و خویم را نرم و دلم را مهربان گردان.

پروردگارا! آنان را برای پرورش، تربیت و گرامی داشتن من پاداش دِه.

ای تبدیل کننده بدی ها به خوبی ها، آزاری که از من به ایشان رسیده یا حقی که  از آنان بر عهده من بوده و تباه گشته است را سبب فزونی حسنات و نیکی هایشان قرار دِه.

الها! از آن چه پدر و مادر با من در گفتار و کردار کوتاهی کرده و شایسته رفتار نکرده اند، گذشتم؛ زیرا حقّ ایشان بر من واجب تر از آن است که آن ها را به عدل و داد مجازات کنم.

خداوندا! مرا از یاد ایشان در پی نمازهایم و در اوقاتی از شب و ساعتی از روز غافل مگردان.

پروردگارا! بر محمّد و آل او دُرود فرست و مرا برای دعاهایی که درباره ایشان کرده ام و آنان را به سبب مهربانی هایشان بیامرز و به شفاعت من از آن ها راضی باش.

معبودا! اگر آمرزش تو شامل حال آنان گشته، پس آن ها را شفیع من گردان و اگر آمرزش تو را شامل من شده است پس مرا شفیع آن ها ساز تا با مهربانی تو در سرای گرامی و رحمت تو گرد هم آییم؛ زیرا تو دارای دانش بسیار و نعمت بی اندازه هستی، و مهربان ترین، مهربانانی.

صحیفه سجّادیه، دعای 24، از دعاهای امام سجّاد علیه السلام برای پدر و مادر خود

خداوندا! نعمت سلامت فرزندانم و شایسته بودن ایشان در پیروی از پدر و مادر را نصیبم گردان و ایشان را نیکوکار، پرهیزگار، بینا، شنونده سخن راست، فرمان بردار خودت، دوستِ دوستانت و دشمن دشمنانت که به تو نگرویده اند، قرار دِه.

پروردگارا! بازوی مرا به وسیله ایشان استوار گردان، کجی مرا با [کمک ]آنان راست نما، شمار خانواده مرا با آنان افزون کُن، مجلس مرا به ایشان بیارای و یاد  مرا با آن ها زنده بدار.

معبودا! مرا در پرورش و نیکی کردن به ایشان یاری فرما. و آنان را از شرّ شیطان رانده شده نجات ده؛ زیرا تو ما را آفریدی و به نیکی ها امر کردی و از زشتی ها نهی فرمودی. اگر مکرش را از ما بر نگردانی، گمراهمان می سازد و اگر از فساد و تباه کاریش امانمان ندهی، ما را می لغزاند. پس به توانایی خود او را در پیروز شدن بر ما ناتوان کن.

پروردگارا! آن چه از تو برای خود و فرزندانم در این دنیا و آخرت خواسته ام به همه مردان و زنان مسلمان و با ایمان عطا فرما؛ زیرا تو به ما نزدیک، اجابت کننده، شنوا، دانا، آمرزنده، مهربان و بخشنده هستی. آمین.

امّا بعد پس از خداوند عافیت و راحتی را تقاضا نمائید و بر شما باد که با طمانینه و وقار و سنگینی عمل کنید.

بر شما باد که با حیا و دوری جستن از چیزهایی که نیکوکاران قبل از شما دوری جستند رفتار کنید.

بر شما باد به نیکی و خوبی با اهل باطل رفتار کنید و سختی را از آن ها تحمل کنید و از منازعه و خصومت با آن ها بپرهیزید.

در آن چه که بین شما و آن هاست زمانی که همنشین آن ها می شوید و با آن ها اختلاط می کنید به خوبی رفتار کنید؛ زیرا در هر حال همنشینی و اختلاط شما با آن ها لازم است و در این موارد لازم است با آن ها به تقیّه رفتار کنید که خداوند به شما دستور استفاده از آن را بین شما و آن ها داده است.

اگر به آن ها مبتلا شوید، شما را آزار می دهند و از صورتهای آن ها منکر را ملاحظه می کنید و اگر خداوند آن ها را از شما دفع نمی کرد، بر شما غلبه می کردند  و آن عدوات و کینه ای که از شما در دل دارند بیش از آن مقداری است که برای شما آشکار می کنند. مجالس شما و مجالس آن ها یکی است ولی روح شما با روح آن ها مختلف است و با یکدیگر تألیف نمی یابند. هرگز آن ها را دوست نخواهید داشت و شما را دوست ندارند جز آن که خداوند شما را بر حق اکرام نمود و بینا گرداند شما را و شما را از آن ها قرار نداد. پس آن ها را تحمل می کنید و بر آن ها صبر می نمائید در حالیکه رفتار نیکی با شما ندارند و بر شما صبر نمی کنند و نسبت به یکدیگر حیله می ورزند و وسواس دارند. همانا دشمنان خدا اگر بتوانند، شما را از راه حق باز می دارند و خداوند شما را از آن ها حفظ می نماید. پس تقوا ورزید و زبانتان را جز از خیر بازدارید و بپرهیزید از این که با زبان تند و تیز با آن ها برخورد کنید…

صحیفه سجّادیه، دعای 25، از دعاهای امام سجاد علیه السلام برای فرزندانش

یوزبیت

درباره هادی قربانی

دانش آموخته زبان و ادبیات انگلیسی، علاقمند به بازتولید متن قصه و داستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یوزبیت