ربات تلگرام :آشنایی مقدماتی ،مفهوم و مزایا

پلتفرم ربات‌های تلگرام

ربات تلگرام

تلگرام یک نرم‌افزار آزاد و منبع باز است که استفاده از کدها و API آن برای همه آزاد است . از جمله پیشرفت‌های تلگرامی راه‌انداری پلتفرم و API ربات برای توسعه‌دهندگان شخص ثالث می باشد به این معنا که همه می‌توانند برای خود ربات ایجاد کنند.

به زبان ساده ربات‌ها حساب‌های تلگرامی هستند که توسط نرم‌افزار مدیریت می‌شوند (نه توسط افراد ) و غالباً دارای ویژگی هوش مصنوعی هستند. ربات ها قادرند هر کاری انجام دهد از جمله اجرای برنامه‌های آموزشی ،پخش چند رسانه‌ای ،جستجو ،نشر خبر ،یادآوری ،برقراری ارتباط ،ادغام شدن در سایر خدمات و حتی ارسال دستورات به اینترنت اشیاء.

به‌روزرسانی شماره 3 نرم‌افزار تلگرام تعامل با ربات‌ها را بسیار آسان ساخته است. در بیشتر موارد حتی نیازی به تایپ کردن چیزی نیست چرا که ربات‌ها دارای مجموعه کلیدهای سفارشی است .

هر نرم‌افزار به مجموعه دکمه‌های ویژه ای نیازمند است که باید کمی بهینه‌سازی شود .

استیو جابز در مراسم معرفی آیفون در سال 2007

 

ربات‌ها می‌توانند صفحه کلیدهای سفارشی برای انجام کارهای ویژه در اختیار شما قرار دهند که شبیه نمونه‌های زیر است :

با ارسال کلید واژه به این ربات می‌توانید تصویر مورد نظر خود را پیدا کنید.
اطلاعات عمومی خود را محک بزنید یا با افزودن این ربات به گروه‌ها با دوستان خود رقابت کنید.
با افزودن این ربات به گروه‌های چت رأی‌گیری کنید .
استیکر های جدید را کشف و به آنها امتیاز دهید.
زمان را تنظیم کنید تا این ربات با ارسال پیام زمان مورد نظر را به شما یادآوری کند.
با این ربات دوست‌یابی دوستان جدیدی پیدا کنید.
به‌روزرسانی‌های سایت GITHUB را پیگیری کنید .
ربات‌های جدید را پیدا کند و به آنها امتیاز دهید .

ساخت ربات‌ها برای طراحان تلگرام تنها چند ساعت طول کشیده است . در واقع ساخت ربات جدید کار بسیار راحتی است . تنها کافی است با ربات botfather@ یک کلید تولید کنید و از یک API https برای کنترل ربات خود استفاده کنید .

در تلگرام ربات‌ها متفاوت از سایر کاربران هستند : صفحه چت و پروفایل آنها دارای رابط کاربری متفاوت است و به‌طور پیش فرض هنگامی که ربات به گروه اضافه می‌شود به همه پیام‌ها دسترسی ندارد .

ربات‌ها در حال تسخیر دنیا

وقتی ربات خود را ساختید بنشینید و منتشر شدن آن را تماشا کنید . در تلگرام هر پیامی که فوروارد می‌شود (ارجاع داده می‌شود )حاوی لینک فرستنده اصلی آن است . این بدان معناست که هر پیامی که از طرف ربات شما به شخصی یا گروهی فرستاده می‌شود دقیقاً کاری معادل با ارسال بازتوئیت (retweet) انجام می دهد : ربات‌ها به سرعت منتشر می‌شوند .

علاوه بر آن همه ربات‌ها در پروفایل خود دارای دکمه افزودن به گروه (add to Group ) و اشتراک‌گذاری (share) هستند . شما می‌توانید با افزودن بخش توضیحات و لینک ربات خود از کاربران بخواهید ربات شما را در تلگرام یا دیگر پلتفرم ها به اشتراک بگذارند .

 

لینک ربات معمولاً چیزی شبیه این است :

https://telegram.me/your_bot

در صورتی که نرم‌افزار تلگرام را نصب کرده باشید با باز کردن لینک‌هایی مانند این می‌توانید به صفحه چت ربات بروید. تشخیص این لینکها کار آسانی است چون نام کاربری (username) همه ربات‌ها به bot ختم می شود .

در صورتی که سازنده ربات بخواهد اطلاعات بیشتری (مثلاً کلید تأیید ) به ربات خود بیفزاید لینک آنها ممکن است چیزی شبیه این باشد :

https://telegram.me/your_bot?start=value

این تازه آغاز راه ربات‌ها است .

از این به بعد هروقت چنین لینکهایی را در تلگرام یا جای دیگری دیدید ، از آنها استقبال کنید چون اینها ربات هستند ! ربات‌ها خدمات مورد نیاز شما را با کمال میل انجام می‌دهند از جمله : رأی‌گیری ، اخبار ، بازی ، ادغام در سایر نرم‌افزارها ، مستخدم الکترونیکی یا یافتن عکس یک بچه‌گربه . با ربات‌ها هر آرزویی محقق می‌شود .

آشنایی با فضای کلی ربات :

ربات ها : مقدمه‌ای برای سازندگان

ربات‌ها برنامه‌های شخص ثالثی هستند که درون تلگرام اجرا می‌شود . کاربران می‌توانند از طریق ارسال پیام ، دستور و درخواست‌های درون‌خطی با ربات‌ها تعامل ایجاد کند . به لحاظ فنی، کاربر از طریق ارسال درخواست‌های HTTPS به API ربات تلگرام ، با ربات خود ارتباط برقرار کرده و آن را کنترل می‌کند .

با ربات‌ها چه کارهایی می‌توانم انجام دهم ؟

به عنوان مشت نمونه خروار می‌توانید از ربات‌های خود برای انجام کارهای زیر استفاده کنید :

 • دریافت اطلاعیه‌ها و اخبار سفارشی سازی شده : ربات می‌تواند مانند روزنامه ای هوشمند عمل کند و به محض انتشار مطلب مورد نظر شما آن را به شما ارسال کند . به طور نمونه : Forbes Bot, TechCrunch Bot
 • ادغام و یکپارچه سازی با سایر خدمات : ربات می‌تواند با ارسال محتوا از سایر خدمات بیرون از تلگرام چت تلگرام شما را غنی سازد . به طور نمونه : Image Bot, GIF bot, IMDB bot, Wiki bot, Music bot, Youtube bot, GitHub bot
 • ایجاد ابزارهای سفارشی : ربات می‌تواند خدمات هشدار ، هواشناسی ، ترجمه ، فورمت بندی یا سایر خدمات را در اختیار شما قرار دهد . به طور نمونه : Markdown bot, Sticker bot, Vote bot, Like bot
 • ساخت بازی‌های تک نفره و چند نفره : ربات می‌تواند با شما شطرنج و چکرز (جنگ نادر) بازی کند، در بازی‌های چند سوالی نقش مجری را ایفا کند یا در بازی‌های نقش‌آفرینی طاس را پرتاب کند . به طور نمونه : Trivia bot
 • ایجاد خدمات اجتماعی : ربات می‌تواند افرادی که به دنبال هم‌صحبت هستند را براساس علایق مشترک یا بعد مسافت با یکدیگر مرتبط سازد . به‌طور نمونه : HotOrBot
 • انجام هر کاری که ممکن باشد : غیر از آشپزی – دست‌پخت ربات‌ها افتضاح است !

ربات‌ها چطور کار می‌کنند ؟

ربات های تلگرام دراصل حساب‌های ویژه‌ای هستند که برای ایجاد آنها نیازی به شماره تلفن نیست . کاربران می‌توانند به دو صورت با ربات‌ها تعامل ایجاد کنند:

 • با باز کردن صفحه چت آنها یا افزودن آنها به گروه‌ها ، به آنها پیام بفرستند یا به آنها دستور دهند . این کار برای ربات‌های چت یا ربات‌های خبرخوان مانند ربات‌های رسمی TechCrunch و Forbes مناسب است .
 • با تایپ کردن نام کاربری (@username) ربات و پرس و جو ، درخواست خود را مستقیماً از طریق نوار ورودی ارسال کنند . با این روش می‌توان محتوای ربات‌های درون‌خطی را به طور مستقیم به هر گروه چت، گروه یا کانال ارسال کرد .

پیام‌ها ، دستور‌ها و درخواست‌های ارسالی کاربران، به نرم‌افزار که بر روی سرور شما در حال اجرا است ارسال می‌شود . سرور واسطه تلگرام ، رمزگذاری و ایجاد ارتباط با API تلگرام را برای شما انجام می‌دهد . شما از طریق یک رابطHTTPS ساده که نسخه ساده سازی شده API تلگرام را عرضه می‌کند با این سرور ارتباط برقرار می‌کنید. ما این رابط را API ربات (رابط برنامه نویسی نرم‌افزاری ربات ) می‌نامیم .

چگونه ربات بسازم؟

خوب…… برای این کار یک ربات وجود دارد . خیلی راحت با botfather@ صحبت کنید و چند مرحله ساده را دنبال کنید. هنگامی که ربات خود را ساختید و رمز تأیید (auth token) خود را دریافت کردید از طریق ربات کریت Createyourbot@ می توانید ربات خود را بسازید . نگران نباشید! در ادامه بطور مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت.

فرق ربات‌ها با کاربران چیست ؟

 • ربات‌ها فاقد نمایش وضعیت آنلاین و آخرین بازدید هستند و در عوض ، رابط آنها فقط بر چسب bot (ربات)را نشان می‌دهد.
 • ربات‌ها دارای فضای ابری محدودی برای ذخیره سازی هستند : پیام‌های قدیمی‌تر ممکن است کمی پس از پردازش آن‌ها از سرور پاک شود .
 • ربات‌ها نمی‌توانند سر صحبت را با کاربران بازکنند. کاربر حتماً باید اول آن‌ها را به گروه اضافه (add) کند یا به آنها پیام دهد . کاربران می‌توانند برای یافتن ربات شما از لینک‌های telegram.me/<bot_username> یا جستجوی نام کاربری استفاده کنند .
 • نام کاربری ربات‌ها همیشه به bot ختم می‌شود (به طور مثال @TriviaBot, @GitHub_bot )
 • هنگامی که ربات‌ها به گروه اضافه می‌شوند به‌طور پیش فرض همه پیام‌ها را دریافت نمی‌کنند (به وضعیت حریم خصوصی مراجعه شود ) .
 • ربات‌ها هیچ وقت غذا نمی‌خورند ، نمی‌خوابند یا گله و شکایت نمی‌کند (مگر این که طور دیگری برنامه‌نویسی شده باشند ).

متن کامل این آموزش را می توانید از طریق لینک زیر دانلود کنید.


پاسخ دهید